I fredags sa det bara pang! Längst ner i vändningen i frontböjen på 140 kg så kände jag att svanken bukta ut och rumpan for in och det brände bara till i vänstra länden. Det straffar sig med en gång när man slarvat med rörlighet och stretsch i höftböjarna, framsida lår, säte och länd. Ja hela kroppen förstås men framför allt i de fyra åvanstående då det gäller böj.
Hade sedan tidigare en massagetid bokad på fredag kväll som jag gick på och tänkte att då får jag ordning på ryggen. Hade vansinnigt svårt att röra mig och sitta när jag for dit. Men troligtvis så var behandlingen lite för tuff kanske, skall låta det vara osagt.
Promenaden hem gick sakta och smärtsamt, fick stanna flera gånger på vägen och hämta andan. Varje steg jag tog small det i ryggen. Känslan av att det inte fanns något alls mellan ryggkotorna och det bara skavde mot varandra infann sig.
Hela helgen har bestot av fix och städ med mycket smärta. Så länge man varit igång i lagom mängd så har det funkat att uthärda men så fort jag jag suttigt ner en stund eller legat ner så kom smärtorna igen. Molande genom hela bäckenet fram i jumskarna till hugg ”i ryggraden”.
Både söndagen och idag har spenderats nere på Göta för att i desperat försök att mjuka upp och släppa på spänningar i både säte, mage och länd.
Det gav resultat men endast tillfälligt, när man varit still en stund så kändes det verkligen som att musklerna krampade ihop sig på nytt.
Hörde i söndags av mig till ”min” vanliga kiropraktor Martin Wiknander på Kiropraktorkedjan och berättaee läget. Han tog imot mig dagen efter idag måndag. Helt overdeligt med Martin och hans snabba service!
Han gjorde en för honom, enkel felsökning. Så faschinerande när han gör sina tester och samtidigt trycker på punkter på kroppen som både aktiverar och avaktiverar musklernas funktion.
Efter att ha släppt på både höftböjar, bröstrygg, länd, lats och mage så fick jag resa mig upp och känna mig för. Helt jäkla otroligt! Den känslan av att knappt kunna röra sig till att känna sig näst intill återställd.
Ni har säkert upplevt den känslan av att när man är så fruktansvärt bakfull och den börjar avta så att man sakta återgår till att vara människa. Den här känslan är bättre!!!
Rädslan av det här var att jag har känt samma känsla på samma ställe av av samma typ…. För sju år sedan när min gamla ryggskada var som värst. Skillnaden var att då varade det i nästan ett halvår när det var så intensivt. Tanken slog mig att finns det en risk att jag är tillbaka på ruta ett? Men jag var helt övertygad om att det inte finns en nöjlighet att så skulle vara fallet. Jag har både mer kunskap om metoder, har så ofantligt mycket bättre muskelatur än vad jag hade då så det fanns inte på kartan. Däremot så började jag planera inför hur jag skulle gå tillväga med olika rörelseträning och vilken typ av rehab jag skulle göra. Och att det skulle vara en sådan extrem skillnad före och efter en behandling skulle jag alldrig tro. Martin kan verkligen min kropp och hur den fungerar nu efter så lång tid vi sammarbetat.
Rekomenderar starkt Martin Wiknander på Kiropraktorkedjan!!!