Kommentarer på: Och helgen är över i ett nafs…..! https://team.mmsports.se/michaela/2011/02/06/och-helgen-ar-over-i-ett-nafs/ Utbildad sjukgymnast med beteendemedicinsk profilering som älskar träning i alla dess former. En annorlunda fitness-toka som tycker att träning ska var tufft, hårt och jäkligt skoj! Wed, 09 Feb 2011 22:28:57 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.2.2 Av: Michaela https://team.mmsports.se/michaela/2011/02/06/och-helgen-ar-over-i-ett-nafs/#comment-9003 Wed, 09 Feb 2011 22:28:57 +0000 http://michaela.fitnessblog.se/?p=212#comment-9003 Fia!
Tack till dig som berättar och tycker att jag kan inspirera!
Mycket därför man bloggar, man vill inspirera och motivera!
Jag hoppas allt går bra för dig och att du hittar din balans i träningen =)
Kram kram

]]>
Av: Fia https://team.mmsports.se/michaela/2011/02/06/och-helgen-ar-over-i-ett-nafs/#comment-9002 Wed, 09 Feb 2011 09:59:04 +0000 http://michaela.fitnessblog.se/?p=212#comment-9002 Tack för ett jätte bra svar och för att Du ger mig massvis med energi och genom Din blogg inser jag att Inget är omöjligt 🙂 din blogg ÄR super! Blir glad bara av att kika in här.kram kram!

]]>
Av: Michaela https://team.mmsports.se/michaela/2011/02/06/och-helgen-ar-over-i-ett-nafs/#comment-9001 Mon, 07 Feb 2011 17:35:08 +0000 http://michaela.fitnessblog.se/?p=212#comment-9001 Hej Fia!
Kul att du tycker styrketräningen är så kul och att du fått en bra utveckling och respons på det!!
När det gäller ätstörningar och diet så måste jag börja med att säga att jag själv aldrig haft problem med ätstörningar och kan därför inte sätta mig in i det till fullo, bara försöka att förstå!
Min personliga inställning till det är att man skall vara väldigt försiktig när det gäller att börja exprimentera med dieter när man har haft en sådan sjukdomshistoria! Som jag har förstår/ och ser är det väldigt vanligt och väldigt enkelt att hamna tillbaka i gamla spår och dessutom då ha en ursäkt till sin kontroll över maten. Missförstå mig rätt, det är bra att ha kontroll över vad man äter, men det får inte gå till en fanatisk överdrift då man kanske är mitt i en ätstörning utan att överhuvudtaget reflektera över det! Jag vet att många kunniga personer inom området helst inte jobbar med klienter ( med tävlingsplaner ) som har /har haft ätstörningar då det som sagt är väldigt lätt att hamna tillbaka.
Av egen erfarenhet efter avslutad diet etc, och under dieten också iofs blir man lite ”galen” av att hålla koll på vad man äter samt vad mycket och när etc etc.. Eftersom man blir så medveten om vad som funkar och vad som är bra och mindre mat tror jag att det ibland kan vara ett stressmoment, givetvis även för mig! Dock älskar jag mat så mycket att jag gärna unnar mig och äter hyfsat normalt efter diet =) Också för att jag vet att jag kan ta mig iform när jag bestämmer mig för det !! ( hoppas jag 😀 haha… )
Vet inte om jag kan svara på din fråga så mycket bättre, men jag tycker nog att du ska vara helt ärlig med dig själv och analyserat klart varför du hade en ätstörning i första omgången och om du ärligt kan säga att du är helt ” Frisk” från det.
Iochmed din fråga så känns det som att du fortfarande är lite orolig över att du kan hamna tillbaka i det och då tycker jag att du ska fortsätta träna på och äta bra och hälsosamt så kommer formen ändå. Sen när du känner dig redo för en tävlingsdiet så ska du ta kontakt med en riktigt bra coach som har regelbunden kontakt och kontroll på både dig och din mat, och helst med erfarenhet av folk med ätstörningar.
Tävlingen och vägen dit, till din drömform skall vara målet och inte maten i sig =)

Kram kram och fortsätt träna hårt!!!’
/ M

]]>
Av: Fia https://team.mmsports.se/michaela/2011/02/06/och-helgen-ar-over-i-ett-nafs/#comment-9000 Mon, 07 Feb 2011 07:39:43 +0000 http://michaela.fitnessblog.se/?p=212#comment-9000 Hej 🙂 jag har en liten fråga som kanske är
Lite knepig. Jag tränar väldigt mycket. Mest tung styrketräning men försöker även variera mig för bästa utveckling. Senaste månaderna har flera sagt att jag borde börja tävla i fitness. Självklart blir jag glad när andra tycker att jag har bra förutsättningar för de men när jag var ungefär 20 så fick jag anorexia och blev friskförklarad när jag va 22. Jag är 25 nu snart och nu till min fråga. Jag har hört att deffa och så Ska vara som en kontrollerad form av ätstörning så de skrämmer mig lite om jag skulle prova. Hur ser Du på den saken, Du som ändå har erfarenhet av fitnessvärlden? Blir man rädd för att äta efter en diet tex? Tack för en super bra blogg 🙂 Väldigt inspirerande för oss träningsälskare 🙂

]]>